Polsko: Západní Pomořansko - Wolin

08.07.2019

Vydali jsme se po vlastní ose hromadnou dopravou s dvouletým batoletem k Baltskému moři. Zážitků mraky, zkušenosti k nezaplacení!


Ve zkratce:

  • Wolin je městečko při řece Dziwně proslavené svými archeologickými nalezišti z dob Vikingů a Slovanů.
  • Navštívili jsme vikingsko-slovanský archeopark, tedy oživlou raněstředověkou vesnici.
  • Pěšky jsme se vydali na místní pláž.
  • K orientaci znovu posloužily skvělé mapy.cz a předem stažená offline mapa Západopomořanského vojvodství.

Slovani a Vikingové

Centrum Słowian i Wikingów je muzeum pod širým nebem, které vám přiblíží, jak vypadal běžný život Slovanů a Vikingů. Je koncipováno jako vesnice, ve které bydlí elita i prostí řemeslníci. Všechny domky jsou plně vybavené a působí dojmem, že obyvatelé si jen na chvíli odskočili. V ohništi jsou zbytky topiva, postel je rozestlaná, nad ohništěm se udí ryba, látku na stavu musí někdo dotkat. Naprosto skvělé! Autentická atmosféra je podpořena volně se potulujícím koněm, pekařkou, která peče nejrůznější dobroty (perníky, vdolečky) v chlebové peci a za pár drobných si je můžete koupit, či řezníkem, který na roštu opeká klobásy a hned vedle peče obyčejné placky. Podává je s medem, nebo džemem - záleží, co máte raději. 

Pro nejmenší je zde zřízeno malé stylové přírodní hřiště oddělené od areálu plůtkem. Vytváří tak vesničku samu pro sebe. 

Muzeum naleznete hned za mostem přes řeku Dziwnu na okraji centra města.

Všechny informace naleznete na webu: https://jomsborg-vineta.com/

Na pláž 

Ve zkratce:

  • Wolin, archeopark - Wolin, Rynek - pláž
  • délka: 3 km
  • i s kočárkem
  • tam a zpátky
  • naše trasa: https://mapy.cz/s/3vail

Popis trasy:

Od archeoparku jsme se vrátili na hlavní náměstí (Rynek) a dle místního značení odbočili do ulice Wojska Polskiego a podél katedrály šli rovně až ke kostelíku Sv. Stanislava. U něj jsme odbočili do ulice Kościelna a šli rovně až na křižovatku, kde jsme odbočili doleva do ulice Słowiańska. Z té jsme už neuhnuli, dovedla nás až k pláži. 

Cestou se občas vyskytuje místní značení, ale doporučuji se orientovat podle mapy. 

Blízko pláže se nachází archeologická lokalita - mohylové pohřebiště z 9. a 10. století. Patří mezi nejstarší raněstředověké hřibitovy v Západním Pomořansku. Učitě to místo neminete, je u něj parkoviště a informační tabule. 

Pláž se nachází v místě bývalého kempu. Je písečná, k dispozici jsou lavičky, altánek i molo. Na místě nás překvapila cedule se zákazem koupání, pro jistotu jsme se zeptali místních, ti potvrdili, že se zde lidé běžně koupou, a tak jsme tak učinili také. 



A dál...

O tom, jak jsme se k Baltu dostali hromadnou dopravou píšu tady: https://veki.blog.cz/1906/pobaltska-vyprava-doprava

© 2022 Výlety s prťaty - Věra Ozogánová. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky